13 Temmuz 2013 Cumartesi

SAKLI KİTAP

Yazar: Sibel Eraslan
Yayın Evi: Timaş
Yayın Yılı: 2013
Sayfa Sayısı: 192


Arka Kapak:


“Niçin böylesin sen?” 
“Çünkü insanım...” 
“Bu direnci nereden alıyorsun?” 
“İçimdeki saklı kitaptan ve ruhumun gezindiği yerlerden...”
Fişler, kayıtlar, tutulmuş notlar, yuvarlak içine alınmış “T” harfiyle damgalanmış, kabarık dosyalara istif edilmiş hayatlar... Oysa hepsinin bir ismi vardı bugüne kadar. Hayır, bu odada hiçbirinin ismi yok; hepsi “T”den ibaret... 

Srry, Shrysf, Mhdvrn, Mcd, Glstn, Dry, Blks… “Kesik Saçlı Kızlar Çetesi”… Ashab-ı Kehf’i bugüne bağlayan bir ipti onların hikâyesi. Bir de Kıtmir’leri vardı. Kıtmir nasıl sadıksa mağara arkadaşlarına o da öyle sadakatle sakladı hepsinin ismini. Çünkü hayatı sıcak bir mayıs öğleden sonrası okudukları Kehf Suresi’yle değişmişti. Kıtmir’di artık o. Onları bir daha hiç bırakamayacağını ta içinde hissetmişti. 

Sibel Eraslan, 28 Şubat’la savrulan, yerinden koparılan, sürekli kendilerini izleyen bir gözle, “Tepegöz”le yaşatılan bir neslin romanını yazdı. Onlar direnci, direnişi, masumiyeti, nezaketi, safiyeti taşıyan birer ırmaktı. Çünkü onlar içlerindeki “saklı kitabı” her şeye rağmen koruyanlardı…Altı Çizili Satırlarımdan:

"Acılar teker teker gelir zannedenler yanılırlar.
Acı, acının akrabasıdır ve el ele tutuşarak gezinirler insanların arasında."

"Dünya bir eşya ve ihtiyaçlar okyanusuydu, içler acısı bir halde kendini sürekli çoğaltan, eskittikçe yenisini doğuran, doğurdukça köpürüp sığacak yer bulamayan, dipsiz bir arzular ve alışkanlıklar deryası..."

"Haminnenizin yazdığı bir tek mektubu bile okuyamadıktan sonra isteseniz profesör olun, zır cahilsiniz demektir."


Bazen hırsla ama çoğunlukla kederle gözlerim yaşlarla doldu, boğazım düğüm düğüm oldu okurken. 
28 Şubat zulmünün "ikna odaları" kepazeliğini son derece dokunaklı, bir o kadar abartıdan uzak, yalın bir dille anlatmış Sibel Eraslan. 
'90 sonrası kuşak Seheryusuf'un, Gülistan'ın, Deryanın ve diğerlerinin hikayelerini masalımsı bulabilir, o dönemi yaşayanlar, hatırlayanlar, zulme maruz kalanlar ve bir parça insafı bulunanlarsa kalpleri titreyerek "Allahım o günlere döndürme bizi" diye dualar edecektir kitap boyunca.2 yorum:

Fatma Damyan dedi ki...

Merhabalar,
Bloğunuzu yeni keşfettim ve çok beğendim. Hemen izlemeye aldım :))
Bana da beklerim. http://fatoscatadlar.blogspot.com/
Güzel paylaşımlarda görüşebilmek dileğiyle,
İzmir'den kucak dolusu sevgiler...

Betül dedi ki...

Merhabalar Fatma Hanım,
Bloguma hoşgeldiniz:)
Sizin blog da çok leziz görünüyor, takipteyim artık:) Selamlar...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...