23 Nisan 2011 Cumartesi

LİMON AĞACI
Yazar: Sandy Tolan
Çeviri: Özkan Özdem
Yayınevi: Pegasus
Basım Yeri-Taihi: Temmuz, 2010
Sayfa Sayısı 4001967 yazında, Altı Gün Savaşı'nın hemen ardından, üç Arap genci, şimdi Musevilere ait İsrail'de yer alan Ramla kentinde tehlikeli bir işe girişti. Bunlar çocukluk evlerini görmek üzere çetin bir yolculuğa çıkmış üç kuzendiler; hemen hemen yirmi yıl önce aileleri Filistin'den sürülmüştü. Bir kuzenin yüzüne kapı çarpılmış, diğeri ise evinin bir okula dönüştürüldüğünü görmüştü. Ama üçüncü kuzen, Beşir, adı Dalia olan genç bir kız tarafından kapıda karşılanmış ve içeri davet edilmişti.

Bu dokunaklı karşılaşma bölgenin modern tarihinin ortasında biri Arap, biri Yahudi, iki ailenin gerçek öyküsünün başlangıcıdır. Beşir, çocukluğunun geçtiği evde, babasının arka bahçelerine diktiği limon ağacında, mal ve mülklerine el konulmasını ve işgali görür; 1948 yılında henüz bebek iken ailesiyle Bulgaristan'dan gelen Dalia ise, soykırımda harap olmuş insanlar için bir umut görür. Her ikisi de kendi insanlarının kaderlerinde sürüklenir ve hayatlarıyla, İsrail-Filistin tarihinin yarım yüzyıldan fazlasında, kendi küçük dünyalarını kurarlar.

İki genç arasında basit bir hareketle, birbirine güvenerek başlayan bu şey, bölgenin barış ve hür iradesini temsil eden kırk yıllık bir diyaloğa dönüşür. Zarafet ve merhamet ile yazılmış Limon Ağacı her şeyin pamuk ipliğine bağlı olduğunu ama hala her şeyin olabileceğini hatırlatan bir kitaptır.


Önsöz:

Bu kitapta tasvir edilen ev gerçek bir yerdir ve bahçesindeki li­mon ağacı da gerçek bir ağaçtır. Eğer Batı Kudüs terminalinden bir otobüse binip, batıya, Akdeniz’e doğru, tepeleri çıkıp inerse­niz ve bir zamanlar Filistin olarak bilinen ancak şimdi İsrail’in bir eyaleti olan, telaş içinde koşuşturan insanlarla dolu sanayi şehrine gelene kadar iki şeritli yolu takip ederseniz, bu yeri kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Otobüsten indikten sonra, Herzl Bul­varı adıyla bilinen kalabalık ana caddeden aşağı yürümelisiniz, manavları, kebap tezgahlarını ve kıymetsiz eşyaların ve ucuz el­biselerin satıldığı mağazayı geçin ve sola dönerek Klausner adıy­la anılan caddeye girin. İşte burada, bir sonraki köşede harap benzin istasyonunu ve caddenin karşı tarafında sütun gibi dikil­miş çiti, bahçesinde uzun bir palmiye ve krem renkli taşları olan gösterişsiz bir ev gözünüze ilişir.

İşte burası dersiniz kendinize. İşte iki tarihe açılan ev. Bahçesinde limon ağacı olan ev.


* * *


Olağanüstü bir öykü ve kurgusal olmayan bir anlatıma sahip olarak sizi saracak.
-Sunday Times-

Dalia ve Beşir'in zorluklarla dolu arkadaşlıklarını izleyerek, okuyucular dünyanın en inatçı çatışmasının birinci elden deneyimini yaşayacaklar.
-Publishers Weekly-

Hiçbir kitap daha zorlayıcı olamaz... ve bu kitap kesinlikle bu yıl okuyacağınız en iyi kurgu-olmayan çalışma olacak."
-Christian Science Monitor-

Yüzyılın yarısı boyunca İsrail-Filistin çatışmasının öyküsünü taşıyan tek bir ağaç varsa, o budur... Sandy Tolan bu ağacı bulmuştur ve onun aracılığıyla iki halkın acı ve tutkusunu gözler önüne sermiştir."
-Milwavkee Journal Sentinel-


Altı çizili satırlarımdan;

"Hiçbir sorun onu yaratan bilinç düzeyinde çözülemez." Einstein

"Her devrimin savşçıları, düşünürleri ve fırsatçıları vardır. Bizim savaşcılarımız öldürüldü, düşünürlerimiz infaz edildi ve bize sadece fırsatçılarımız kaldı."
"Limon Ağacı"nı okuduğunuzda İsrail-Filistin meselesine dair özet bir bilgiye sahip oluyorsunuz.
Kitap, son bir kaç bölüme kadar oldukça tarafsız yazılmaya çalışılmış.

Tarihi bilgilerin yoğun olduğu sayfalarda biraz sıkılır gibi olsanız da hiç bir satırı atlamak istemiyorsunuz. Tarihi bilgilerin yoğun olmasının yanı sıra çevirisinin de çok başarılı olmayışı da okumayı zorlaştırıyor -ki benim elimdeki baskı düzeltilmiş yeni çeviriydi.

Son olarak... Bu kitabı okuduktan sonra, İsrail-Filistin sorununun, çözüm ihtimalinden ne kadar da uzak olduğunu hissettim...

2 yorum:

Ceylin'in Annesi dedi ki...

Çok satanlar listesinden inmediği sürede, ardından herkesin elinde görükçe edinmekten uzak durduğum bir kitap.
Ama genel kültür, tarih ve dünya düzeni, İsrail-Filistin meselesini öğrenmek için gerçekten okunmalı.
Daha fazla direnmeyeyim, alıp okuyayım ben de...

Sevgiler,

Benden Geçen Hikayeler

KahveRengi... dedi ki...

Çok satanlara karşı genel olarak bir tavrımız var, evet engel olamıyoruz kendimize, elimizi uzatıp alamıyoruz:) Ama bazen çok güzel kitapları bu sebeple okumakta gecikebiliyoruz. Limon Ağacı'nı tavsiye ederim.
Sevgiler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...